а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парампарче

мн. парампарчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 27570
ситни парчиња
Англиски: pieces Турски: paramparça
Употреба: Разговорно
Примери:
Парампарчиња го стори.
(разг.) На парампарчиња го скрши.