а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

параметар

мн. параметри
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11498
1. Големина, размер, елемент што ги карактеризира основните својства на предметите и појавите.
Англиски: parameter Албански: parametër
Примери:
Тежината на телото е параметер при пресметување на потребните калории.
Фигуративната одлика е значаен параметар на поетичноста.
2. Вредност, мерило според кое нешто се одмерува, се определува.
Англиски: parameter Албански: parametër
Употреба: Физика
Примери:
Статистички параметри.
Од густината на капките и нивната големина произлегуваат и другите параметри за нивната примена.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК