а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парализира

парализираат; парализирал
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 18937
1. предизвика, предизвикува парализа
Англиски: paralyze Албански: paralizoj
Употреба: Медицина
2. Лиши, лишува од способност или можност за дејство.
Англиски: paralyze Албански: paralizoj
Употреба: Преносно значење
3. (се парализира) стане парализиран
Англиски: paralyze Албански: paralizohet