а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парализа

(едн.) парализата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19542
1. укоченост, одземеност
Англиски: paralysis Албански: paralizë
Употреба: Медицина
Примери:
Парализа на ногата.
Прогресивна парализа.
2. застој, немоќ, беспомошност
Англиски: deadlock Албански: paralizë, bllokim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Генералниот штрајк доведе до парализа на јавниот живот.