а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паралелопипед

мн. паралелопипеди
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 36561
Геометриско тело ограничено со шест паралелограми од кои спротивните се еднакви.
Англиски: cuboid
Употреба: Математика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК