а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паралела

мн. паралели
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7126
1. паралелна линија
Англиски: parallel Албански: paralele
Употреба: Математика
2. Линија паралелна на екваторот.
Англиски: parallel Албански: paralele
Употреба: Географија
3. Појава што може да се спореди со друга, слична.
Англиски: parallel Албански: paralel
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК