а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паралакса

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Агол на привидната промена на местото на едно небесно тело поради промената на местотот од кое се набљудува.
Англиски: parallax
Употреба: Астрономија
2. Агол што го прават две видни линии од разни места на набљудување кон ист предмет.
Англиски: parallax
Употреба: Физика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи