а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паразитизам

паразитизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 47230
1. Во биологијата - појава на заедничко живеење на паразитот со друг организам.
Англиски: parasitism Албански: parazitizëm
2. Живеење од експлоатација на туѓ труд.
Англиски: parasitism Албански: parazitizëm
Употреба: Преносно значење