а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

папса

папсаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11180
1. (непреод.) малакса, омале, премале
Англиски: exhaust Албански: lodh, raskapit
Примери:
Снагата му папса.
Денеска папсал од работа.
2. (непреод.) спласнува, ослабува, се смирува
Англиски: weaken Албански: dobësohem
Примери:
Папса морето.
Папса дождот.
3. (преод.) малакса, омале, премале
Англиски: exhaust Албански: lodhem, raskapitem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ги папсал коњите.