а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

папра

(едн.) папратта
Вид збор: Именка, женски род
Вид тревесто растение што се размножува со спори.
Латински: Nephrodium filix mas Англиски: fern Албански: fier
Употреба: Ботаника
Изрази
(посл.) Ако има масло, и папрата манџа бидува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи