а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

папрат

(едн.) папратта
Вид збор: Именка, женски род
Тревесто растение со тенки, пердувести листови, без цвет и семе, што се размножува со спори.
Латински: Aspridium nephrodium Англиски: fern Албански: fier
Употреба: Ботаника
Примери:
Спиел на папрат.
корење од папрат
зелена папрат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи