а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

папочен

папочниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 16459
Што се однесува на папок.
Англиски: umbilical
Употреба: Медицина
Примери:
папочна крв
папочно ткиво
папочна кила
Изрази
Папочна врвца - орган во вид на врвца што го спојува плодот во утробата со мајчиното тело и преку кој тој се храни.
Изведенки
папочно прил.
Пример: Папочно се поврзани.