а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

папка

мн. папките
Вид збор: Именка, женски род
Надворешна обвивка од картон за држење акти и документи заедно.
Англиски: binder
Употреба: Административен термин
Примери:
Тој ја одврза папката.
Стара пожолтена папка.
Ракописи во папка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи