а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

папирус

мн. папируси
Вид збор: Именка, машки род
1. тропско растение
Латински: Cyperus papyrus Англиски: papyrus Албански: papirus
Употреба: Ботаника
2. Mатеријалот за пишување што од тоа растение го правеле древните Египќани.
Англиски: papyrus Албански: papirus
3. Стар ракопис на тој материјал.
Англиски: writing Албански: shkrim papirusi
FlexiMac
 менување на македонски глаголи