а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

папирусен

папирусниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на папирус, што е од папирус.
Примери:
папирусен фрагмент
папирусен трскар
папирусен свиток
FlexiMac
 менување на македонски глаголи