а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

папирологија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Наука што ги проучува составот, потеклото, изработката и видот на старите папируси.
Албански: papirologji
2. Обемно администрирање, често поврзано со непотребна документација.
Албански: papirologji
Употреба: Преносно значење , Разговорно