а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

папилота

мн. папилоти
Вид збор: Именка, женски род
Ролна за кадрење на косата.
Англиски: curler
Примери:
Се појави со папилоти на главата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи