а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

папаска

мн. папаски
Вид збор: Именка, женски род
Карта од шпилот (купот) карти за играње.
Англиски: queen Турски: papaz
Употреба: Архаизам , Дијалектен збор
Примери:
Папаски - карти за играње.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи