а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

папазјанија

мн. папазјании
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 48208
1. Чорбесто јадење со варено месо и разновиден зеленчук.
Англиски: stew Турски: papazyahnisi Албански: lloj haje
Употреба: Гастрономија
2. конфузија, збрка, метеж
Англиски: confusion Албански: konfuzion
Употреба: Преносно значење
Примери:
Целата работа станала папазјанија.
Папазјанија во мислите.