а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пантличарка

мн. пантличарки
Вид збор: Именка, женски род
Долга плоската глиста која се состои од главичка и цел ред членови.
Англиски: tapeworm
Употреба: Медицина