а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пантерски

пантерска
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на пантер.
Примери:
Пантерско крзно.
2. Што прилега, по својствата, на пантер.
Примери:
Голманот со пантерски скок ја фати топката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи