а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

панорама

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7403
1. Широка глетка на околината што се открива од некоја височина.
Англиски: panorama Албански: panoramë, pamje
Примери:
И нашите очи гледаа прекрасна панорама.
2. Широк поглед на нешто.
Англиски: panorama Албански: panoramë
Употреба: Преносно значење
Примери:
панорама на македонската поезија
Изведенки
панорамски прид.
панорамскиот
Пример: панорамско тркало