а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

панк

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Движење на младите во осумдесеттите години на 20 век што се карактеризира со разочарување и презир кон светот.
Англиски: punk
2. Стил во облекување што се манифестира преку носење кожена облека украсена со метални предмети и со карактеристичен изглед на фризурата.
Англиски: punk
Изрази
Панк-музика - гласна рок-музика со брз ритам и агресивна изведба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи