а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

панкреасен

панкреасниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на панкреасот.
Употреба: Медицина
Примери:
Панкреасно заболување.
Панкреасен сок - течност што ја лачи панкреасот составена од многубројни ферменти, хормони итн.