а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паника

(едн.) паниката
Вид збор: Именка, женски род
Изненаден страв што не може да се надвладее.
Англиски: panic Албански: panik
Примери:
Масовна паника.
Паника, масовна хистерија и јавно линчување се дел од минатото.
Изрази
Не кревај паника - смири се!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи