а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

панел

мн. панели
Вид збор: Именка, машки род
Дрвена облога или обоен долен дел од ѕидот, таванот, вратата и др.
Англиски: panel
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Алуминиумскиот композитен панел е обложувачки материјал, кој се карактериризира со исклучителни естетски и термоизолациони параметри.
Изрази
Панел-плоча - плоча составена од летвички и облепена со фурнир од двете страни.
Панел-дискусија - јавна дискусија со учество на неколку познавачи на определена тема; дискусија на тркалезна маса.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи