а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

панегиричар

мн. панегиричари
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што состава или држи панегирици.
Албански: panegjirik
Употреба: Книжевен збор
2. Човек што прекумерно го фали некого.
Албански: panegjirik
Употреба: Преносно значење