а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

панегирик

мн. панегирици
Вид збор: Именка, машки род
1. Говор во кој се фали, се слават подвизи и велича некој или нешто.
Англиски: panegyric Албански: panegjirik, lavd
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Дворските слуги и измеќари испеале оди и панегирици.
2. Прекумерно фалење на некого или на нешто.
Англиски: panegyric Албански: panegjirik, lavd
Употреба: Преносно значење