а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пандур

мн. пандури
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16802
1. вооружен полициски чувар
Англиски: guard Албански: pandur
Употреба: Архаизам
Примери:
општински пандур
2. полицаец
Англиски: cop Албански: polic, pandur
Употреба: Пејоратив , Преносно значење , Разговорно