а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пандемија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 56044
Заразна болест што брзо се проширува.
Англиски: pandemonium
Употреба: Медицина
Изведенки
пандемски прид.
Пример: пандемски размери
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК