а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пандан

Вид збор: Именка, машки род
Она што служи како соодветство, како замена на некого, на нешто во некаков однос.
Англиски: counterpart
Употреба: Неменлив збор
Примери:
(разг.) Како пандан (на некого, на нешто).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи