а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

панаѓур

мн. панаѓури
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8394
1. саем
Англиски: fair Турски: panayır Албански: panair
Употреба: Економија
Примери:
Едно време во Македонија имало големи панаѓури.
2. неред, збрка
Англиски: chaos Турски: panayır Албански: kaos
Употреба: Преносно значење
Примери:
Цел панаѓур!