а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

панацеја

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Средство на алхемичарите против сѐ и сешто; лекарство против сите болести.
Англиски: panacea Грчки: πανάκεια
Употреба: Историја , Нестандарден збор
Примери:
Заедно со догмата за странските инвестиции, фиксниот курс како панацеја за болната економија е најголемата заблуда.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК