а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

панафрикански

панафриканскиот
Вид збор: Именка, машки род
Што се однесува на цела Африка.
Англиски: panafrican
Употреба: Политика
Примери:
панафрикански конгрес, панафриканска унија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК