а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

панамериканизам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Движење што преку дипломатски, политички, економски и други средства се залага да го поттикне здружувањето на земјите во Америка.
Англиски: Pan-Americanism
Употреба: Политика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи