а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

панагија

мн. панагии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 28354
1. Мало украсено иконче што го носат православните епископи на градите обесено на лента.
Употреба: Црковен термин
2. поскура
Англиски: altar bread
Употреба: Црковен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК