а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

палијатив

палијативот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 49273
1. Средство што времено ја олеснува болката.
Англиски: remedy Албански: paliativ, ilaç
Употреба: Медицина
2. Полумерка, привремено решение.
Англиски: half measure Албански: gjysm ilaç