а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

палешница

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
дамла, шлог
Англиски: stroke
Примери:
(клетва) Палешнипата да те фркне - дамла да те удри!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи