а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

палета

мн. палети
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13669
1. Тенко штиче што им служи на сликарите за мачкање, мешање на боите.
Англиски: palette Албански: paletë
Употреба: Ликовна уметност
2. Збир на изразните средства на уметник, сликар, писател.
Англиски: range Албански: shtrirje
Употреба: Преносно значење , Уметност
Примери:
Богата палета.
3. Транспортна подлога за складирање и пренос на стока.
Англиски: pallet Француски: palette Албански: paletë
Употреба: Транспорт