а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пак

Вид збор: Честичка
Ранг: 4691
1. Зад прашални зборови - за потсилување.
Англиски: again
Примери:
Зошто пак ти да не дојдеш?
2. При восхит, изненадување и сл.
Англиски: again
Примери:
Пак луѓе што имаше, илјадници!
3. Ти пак (што си бил)!
Англиски: again
Употреба: Разговорно