а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пак

Вид збор: Сврзник
Ранг: 2069
1. За противпоставување; но, меѓутоа, а, ама.
Англиски: but
Примери:
А тој, пак, ако дојде, тогаш е подруга работата.
2. па
Употреба: Ретко
Примери:
Пак што ќе стане; нека стане.
3. Со сврзникот „и“.
Примери:
Пак и да не се вратиш, нема да ти се лутам.
4. Со други сврзници - за потсилување.
Примери:
Пак тој да ти се погоди никаков.
Мене ми е сеедно, дојди ти или пак тој.
5. потоа
Примери:
А невестата пак што стока беше: една убава, пак умна, пак работна, пак што слуша!