а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пак

Вид збор: Прилог
Ранг: 276
1. повторно, наново, поново
Англиски: again
Примери:
ќе дојде ден, пак ќе се видиме.
2. и покрај тоа; сепак; не и пак не
Англиски: nevertheless
Употреба: Разговорно
Примери:
Ја тепале, и пак ги сака.