а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пакости

пакостат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Чини некому штета.
Англиски: harm Албански: dëmtoj
Примери:
Си беше мирен, никому не му пакостеше.
2. Прави злини, чини злоба.
Англиски: damage Албански: bëj sherr