а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пазаришен

пазаришна
Вид збор: Придавка
Што се однесува на пазариште.
Англиски: market Албански: pazari, tregu
Употреба: Економија
Примери:
пазаришна инспекција
FlexiMac
 менување на македонски глаголи