а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пад

мн. падови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2157
1. паѓање
Англиски: fall Албански: rënie
Примери:
Слободен пад.
2. спуштање, наклон, наведнатост, наведеност
Англиски: inclination Албански: pjerrje
Примери:
Падот на улицата.
3. спуштање, паѓање
Англиски: fall Албански: rënie, rrëzim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Пад на цените
Пад на владата.