а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

падење

Вид збор: Именка, среден род
терање, истерување, изгонување, пудење
Англиски: chase
Изведенки
пудење ср.
дијал. арх.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи