а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

падар

мн. падари
Вид збор: Именка, машки род
Чувар на полето.
Примери:
Брала мома капини и ја фатил падарот.
Изрази
(посл.) Страв чува лозје, падар јаде грозје - во стравот ошите се големи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи