а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пагода

мн. пагоди
Вид збор: Именка, женски род
Вид градба на будистички храм во Индија, Кина, Јапонија и др.
Англиски: pagoda
Употреба: Архитектура и градба , Религија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи