а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

о

Вид збор: Префикс
1. Извршување на дејство околу нешто (окове, оплете, олупи).
2. Свршеност на дејството (одере, ожние, отруе).
3. Придавање особина означена со основата (облагородува, оживува, оздравува).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК