а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оџа

Види и: хоџа (м.)
мн. оџи
Вид збор: Именка, машки род
Муслимански свештеник.
Турски: hoca
Примери:
Насрадин Оџа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи